Andreas Carlsson

  • Andreas vs …
  • Europa Höjd & Längd
  • Friidrotts Arenor
  • Friidrotts Hallar
  • Kända hoppare i P17
  • Mästerskapsmedaljer
  • Mina klubbrekord
  • Sverigebästa genomtiderna Höjdhopp/Längdhopp Utomhus
  • Sverigestatistik
  • Tävlingsresultat
  • Topp 10 tävlingar & Träning
  • Topp 100 Höjdhopp
  • Topp 100 längdhopp
  • Topp 20 Hoppen
  • Träningspers
  • Världsstatistik
  • Europa Höjd & Längd

    Höjd Ute- 11 P16
    
    WL= Falk Wendrich Tyskland 2.14
    
    1 Falk Wendrich Tyskland 2.14
    
    2 Usman Usmanov Ryssland 2.13
    
    3 Jakov Zurak Kroatien 2.07
    
    Isak Persson Sverige 2.07
    
     
    
    Höjd Inne- 11/12 P17
    
    WL= Falk Wendrich Tyskland 2.19
    
    1 Falk Wendrich Tyskland 2.19
    
    2 Michele Maraviglia Italien 2.10
    
    3 Chris Kandu Storbritannien 2.08
    
     
    
    Höjd Ute- 12 P17
    
    WL= Falk Wendrich Tyskland 2.24
    
    1 Falk Wendrich Tyskland 2.24
    
    2 Usman Usmanov Ryssland 2.15
    
    3 Andreas Carlsson Sverige 2.13
    
    4 Viktor Lonskyy Ukraina 2.12
    
    Yevgeniy Komarov Ryssland 2.12
    
    Lubomir Zeman Slovakien 2.12
    
    7 George Tessaramatis Grekland 2.11
    
    8 Andrei Skabeika Vitryssland 2.10
    
    Michele Maraviglia Italien 2.10
    
    10 David Nopper Tyskland 2.09
    
    Daniel Jankovic Ungern 2.09
    
     
    
    Höjd Inne- 12/13 P18
    
    WL= Falk Wendrich Tyskland 2.20
    
    1 Falk Wendrich Tyskland 2.20
    
    2 Serhiy Spylnyak Ukraina 2.15
    
    Viktor Loonsky Ukraina 2.15
    
    Usman Usmanov Ryssland 2.15
    
    5 Andreas Carlsson Sverige 2.14
    
    6 Andrei Skabeika Vitryssland 2.12
    
    Tobias Potye Tyskland 2.12
    
    8 Mikhaill Akimenko Ryssland 2.11
    
     
    
    Höjd Ute- 13 P18
    
    WL= Tobias Potye Tyskland 2.20
    
    1 Tobias Potye Tyskland 2.20
    
    2 Falk Wendrich Tyskland 2.18
    
    Chris Kandu Storbritannien 2.18
    
    Usman Usmanov Ryssland 2.18
    
    Mikhail Akimenko Ryssland 2.18
    
    Daniel Jankovics Ungern 2.18
    
    Andrei Skabeika Vitryssland 2.18
    
    8 Samuli Eriksson Finland 2.16
    
    9 Viktor Lonskyy Ukraina 2.15
    
    Artur Kolesnyk Ukraina 2.15
    
    Tim Schenker Tyskland 2.15
    
    Damien Nowicki Polen 2.15
    
    13 Andreas Carlsson Sverige 2.13
    
    Evgeniy Linkanov Ryssland 2.13
    
    Michele Maraviglia Italien 2.13
    
     
    
    Höjd Inne -13/14 P19
    
    WL = Mikhail Akimenko Ryssland 2.24
    
    1 Mikail Akimenko Ryssland 2.24
    
    2 Chris Kandu Storbritannien 2.22
    
    3 Andrei Skabeika Vitryssland 2.20
    
    4 Philip Erfurth Tyskland 2.18
    
    5 Benno Freitag Tyskland 2.16
    
    Tobias Potye Tyskland 2.16
    
    7 Serhiy Kozlovskiy Ukraina 2.15
    
    8 Andreas Carlsson Sverige 2.13
    
    Dave Brandhoff Holland 2.13
    
     
    
    Höjd Ute -14 P19
    
    WL = Andrei Skabeika Vitryssland 2,26
    
    1 Andrei Skabeika Vitryssland 2.26 
    
    
    2 Chris Kandu Storbritannien 2.24
    
    Mikhail Akimenko Ryssland 2.24
    
    4 Tobias Potye Tyskland 2.23
    
    Falk Wendrich Tyskland 2.23
    
    6 David Nopper Tyskland 2.21
    
    7 Philip Erfurth Tyskland 2.16
    
    Damien Nowicki Polen 2.16
    
    Artur Kolesnyk Ukraina 2.16
    
    Georgios Tessaromatis Grekland 2.16
    
     
    
    Höjd Inne -14/15 P20
    
    WL = Chris Kandu Storbritannien 2.26
    
    1 Chris Kandu Storbritannien 2.26
    
    2 Mikhail Akimenko Ryssland 2.24
    
    3 Serhiy Spynyak Ukraina 2.20
    
    4 David Nopper Tyskland 2.19
    
    5 Andreas Carlsson Sverige 2.18
    
    Nikita Gusev Ryssland 2.18
    
     
    
    Höjd Ute -15 P20 
    
    WL = David Nopper Tyskland 2.25
    
    1 David Nopper Tyskland 2.25
    
    2 Mikhail Akimenko Ryssland 2.24
    
    Andrei Skabeika Vitryssland 2.24
    
    4 Tobias Potye Tyskland 2.22
    
    5 Alexander Asanov Ryssland 2.21
    
    Chris Kandu Storbritannien 2.21
    
    7 Andreas Carlsson Sverige 2.20
    
    Viktor Lonskyy Ukraina 2.20
    
    Artur Kolesnyk Ukraina 2.20
    
    10 Philip Erfurth Tyskland 2.18
    
     
    
     
    
     
    
     
    
     
    
    Längd Ute- 11 P16
    
    WL= Qing Lin Kina 7.95
    
    1 Evgeniy Linkanov Ryssland 7.46
    
    2 Fernando Ramos Arques Spanien 7.20
    
    Thomas Veszelka Slovakien 7.20
    
    Längd Inne- 11/12 P17
    
    WL= Qing Lin Kina 7.62
    
    1 Filip Pravdica Kroatien 7.26
    
    2 Thomas Veszelka Slovakien 7.23
    
    3 Marek Brzezinski Polen 7.21
    
    Längd Ute- 12 P17
    
    WL= Qing Lin Kina 7.96
    
    1 Oliver Newport Storbritannien 7.70
    
    2 Michael Causer Storbritannien 7.50
    
    3 David Göttlinger Österrike 7.39
    
    4 Ivan Gagro Kroatien 7.35
    
    5 Luca Bernaschina Schweiz 7.33
    
    6 Fernando Ramos Arques Spanien 7.33
    
    7 Marek Brzezinski Polen 7.27
    
    Benjamin Gabrielsen Danmark 7.27
    
    Philipp Menn Tyskland 7.27
    
    10 Efe Uwaifo Storbritannien 7.26
    
    Jiri Sykora Tjeckien 7.26
    
    12 Daniel Talan Spanien 7.24
    
    Thomas Veszelka Slovakien 7.24
    
    14 Harold Barruecos Italien 7.23
    
    15 Ilya Chekin Ryssland 7.22
    
    16 Marek Gaj Polen 7.20
    
    17 Andreas Carlsson Sverige 7.19
    
    18 Gabor Losonczi Ungern 7.17
    
    Ben-Ruuben Kaljuvee Estland 7.17
    
    20 Nils-Esrik Gehrke Tyskland 7.16
    
    Clement Francois Frankrike 7.16
    
    Längd Inne 12/13 P18
    
    WL= Qing Lin 7.78
    
    1 Fyodor Kiselkov Ryssland 7.70
    
    2 David Göttlinger Österrike 7.51
    
    3 Fernando Arques Spanien 7.41
    
    4 Jiri Sykora Tjeckien 7.34
    
    Philip Menn Tyskland 7.34
    
    6 Harold Barruecos Italien 7.29
    
    7 Michael Causer Storbritannien 7.26
    
    8 Joseba Hernandez Spanien 7.22
    
    Fabian Christ Tyskland 7.22
    
    10 Benjamin Nguerret Frankrike 7.20
    
    11 Ivan Gagro Croatien 7.19
    
    12 Morten Madsen Danmark 7.16
    
    Nils-Erik Gehrke Tyskland 7.16
    
    Oliver Newport Storbritannien 7.16
    
    15 Simon Hosten Tyskland 7.12
    
    16 Andreas Carlsson Sverige 7.11
    
    Benjamin Gabrielsen Danmark 7.11
    
    18 Krzystof Dudek Polen 7.09
    
    Tim Nowak Tyskland 7.09
    
    20 Ben-Ruuben Kaljuvee Estland 7.08
    
    Längd Ute- 13 P18
    
    WL= Qing Lin Kina 7.83
    
    1 Benjamin Gabrielsen Danmark 7.69
    
    2 Jiri Sykora Tjeckien 7.64
    
    3 Fernando Arques Spanien 7.54
    
    Fyodor Kiselkov Ryssland 7.54
    
    Yevgeniy Linkanov Ryssland 7.54
    
    6 Andreas Carlsson Sverige 7.45
    
    7 Oliver Newport Storbritannien 7.44
    
    8 Tomas Veszelka Slovakien 7.43
    
    9 Ogulcan Duzyurt Turkiet 7.40
    
    10 Georgios Poullos Cypern 7.39
    
    11 Ivan Gagro Kroatien 7.38
    
    12 Michael Causer Storbritannien 7.37
    
    13 Miguel Marques Portugal 7.28
    
    14 Philipp Menn Tyskland 7.27
    
    15 David Göttlinger Österrike 7.24
    
    16 Luca Bernaschina Schweiz 7.21
    
    Gabor Losonczi Ungern 7.21